The Kiwanis Club of Lincoln, Nebraska - Lincoln Center each year awards a

Distinguished Service award

This is the list of awards that have been given from 1922 forward:

1922 Charles H. Morrill—Frontiersman .................................................... Stromsburg *

1923 Mrs. Carrie Belle Raymond—Educator, Music ...................................... Lincoln *

1924 John E. Miller—Merchant, Civic Leader ................................................. Lincoln *

1925 George W. Holdrege—Railroad Business ................................................ Omaha *

1926 Thomas J. Majors—Soldier, Educator ........................................................... Peru *

1927 Samuel Avery—Scientist, Educator .......................................................... Lincoln *

1928 Ammi L. Bixby—Poet, Editor .................................................................. Lincoln *

1929 Bess Streeter Aldridge􀀀Author ............................................................ Elmwood *

1930 Luther h. North􀀀 Scout ,Frontiersman ............................................... Columbus *

1931 John J. Pershing—Soldier, Educator ........................................................ Lincoln *

1932 Edward Provost Brown—Farmer, Educator .......................................... Lincoln *

1933 Frank O. Edgecomb—Publisher, Editor ................................................. Geneva *

1934 Addison Erwin Sheldon—Pioneer, Historian ........................................ Lincoln *

1935 Edwin Hinckley Barbour—Scientist, Teacher ........................................ Lincoln *

1936 Thomas C. Munger—Lawyer, Teacher .................................................... Lincoln *

1937 Henry H. Wilson—Lawyer, Teacher ........................................................ Lincoln *

1938 Mrs. Herbert Brownell—Community Leader ......................................... Lincoln *

1939 George Allen Beecher—Priest, Bishop .................................................. Hastings *

1940 Edgar Albert Burnett—Educator, Administrator .................................. Lincoln *

1941 No Award Presented

1942 Walter Aitken—Minister ............................................................................ Lincoln *

1943 William M. Jeffers—Railroad Executive ................................................... Omaha *

1944 John L. Teeters—Merchant, Civic Leader ............................................... Lincoln *

1945 George Evert Condra—Scientist, Educator ............................................ Lincoln *

1946 Edward Joseph Flanagan—Founder of Boys Town ....................... Boys Town *

1947 Louise Pound—Author, Editor ................................................................ Lincoln *

1948 George A. Eberly—Jurist ........................................................................... Lincoln *

1949 No Award Presented

1950 Frank H. Woods􀀀Lawyer, Industrialist ................................................... Lincoln *

1952 Morris Nielsen—Family Doctor ..................................................................... Blair *

1953 Leunis Van Es—Educator, Veterinarian ................................................. Lincoln *

1954 Raymond J. Pool—Botanist, Educator .................................................... Lincoln *

1955 Merle Grant Jones—Industrialist, Churchman ....................................... Beatrice *

1956 Otto H. Liebers—Legislator, Agriculturist .............................................. Lincoln *

1957 Nathan J. Gold—Merchant, Civic Leader ............................................... Lincoln *

1958 C. Petrus Peterson—Legislator, Lawyer .................................................. Lincoln *

1959 J. Hyde Sweet—Journalist, Legislator ........................................... Nebraska City *

1960 Robert Erle Campell—Merchant, Civic Leader ..................................... Lincoln *

1961 John K. Selleck—University Administrator ............................................ Lincoln *

1962 Verne Hedge—Abstracter, Civic Leader ................................................. Lincoln *

1963 Joseph W. Seacrest—Newspaper Publisher ............................................ Lincoln *

1964 Theodore A. Sick—Insurance Executive ................................................ Lincoln *

1965 Byron Dunn—Banker, Civic Leader ........................................................ Lincoln *

1966 Vance D. Rogers—Minister, Educator .................................................... Lincoln *

1967 Hugh T. Rangeler—Educator, Musician ................................................. Lincoln *

1968 Leo Hill—Business Executive .................................................................. Lincoln *

1969 Bennett S. Martin—Business Executive .................................................. Lincoln *

1970 Fred N. Wells—Merchant, Arts ................................................................ Lincoln *

1971 William I. Aitken—Lawyer ........................................................................ Lincoln *

1972 C. Bertrand Schultz—Scientist, Educator ............................................... Lincoln * .

1973 Robert Van Pelt—Lawyer, Jurist ............................................................... Lincoln *

1974 Donald I. Parker—Insurance Executive .................................................. Lincoln *

1975 Willard H. Waldo—Legislator, Agriculturist ........................................... DeWitt * .

1976 Virgil A. Johnson—Educator, Scientist ................................................... Lincoln *

John W. Schmidt—Educator, Scientist .................................................... Lincoln * .

1977 Lawrence A. Enersen—Architect, Planner ............................................. Lincoln *

1978 Robert W. Allington—Engineer, Scientist .............................................. Lincoln *

1979 Edwin J. Faulkner—Insurance Executive ............................................... Lincoln *

1980 Ernest L. Smith—Merchant, Civic Leader .............................................. Lincoln *

1981 Earl T. Luff—Business Executive ............................................................ Lincoln *

1982 Merle M. Hale – Business Executive ......................................................... Lincoln *

1983 George S. Round – Educator, Administrator ......................................... Lincoln *

1984 Durward B. Varner – Educator, Administrator ...................................... Lincoln *

1985 Maurice A. Kremer – Legislator, Agriculturist ......................................... Aurora *

1986 Edward W. Janike – Educator, Agriculturist ........................................... Lincoln *

1987 Herbert A. Ronin – Judgeship, Civic Leader ......................................... Lincoln *

1988 Robert B. Crosby – Governor, Statesman .............................................. Lincoln *

1989 Anne Campbell – Educator, Administrator ............................................ Lincoln *

1990 Harold C. Hill – Red Cross, Leader .......................................................... Lincoln *

1991 Lewis E. Harris – Industrial Executive .................................................... Lincoln *

1992 Carl T. Curtis – U.S. Senator ...................................................................... Lincoln *

1993 Warren K. Urbom – Judge ........................................................................ Lincoln *

1994 William E. Splinter – Educator, Scientist ............................................... Lincoln *

1995 Clifford M. Hardin – Agriculturist, Administrator…………………Lincoln *

1996 J. James Exon – Governor, U.S. Senator ................................................. Lincoln *

1997 Jack Snider – Educator and Musician ..................................................... Lincoln *

1998 Robert L. Raun – Agriculturist, Educator ............................................... Minden

1999 Sanford (Sam) Nelson – Educator, Administrator ................................. Lincoln

2000 E.N. (Jack) Thompson – Educator, Philanthropist ................................... Lincoln *

2001 Alice M. Dittman – Banking Executive, Community Volunteer ................ Lincoln

2002 James Stuart, Sr. - Civic Leader, Entrepreneur ....................................... Lincoln

2003 J. Taylor Greer – Attorney and Civic Leader ......................................... Lincoln *

2004 Duane Acklie - Business Executive and Civic Leader ........................... Lincoln

2005 Dr. Otis Young - Senior Minister and Civic Leader .................................. Lincoln *

2006 Beatty Brasch – Humanitarian and Civic Leader .................................... Lincoln

2007 Tom and Nancy Osborne - Educators and Civic Leaders .................... Lincoln

2008 Dr. Philip R. Heckman - Educator and Community Activist .................... Lincoln

2009 Marilyn Moore- Educator and Civic Leader .......................................... Lincoln

2010 Roger Larsen- Broadcaster and Civic Leader .................................... Lincoln *

2011 Nick Cusick Business Executive and Philanthropist .................................. Lincoln

2012 Jim Abel Business, Civic Leader and Philanthropist ................................. Lincoln

2013 Kathy Campbell State Senator and Child Advocate .................................. Lincoln

2014 Dayle Williamson - Agriculturist, Soldier .................................................... Lincoln

2015 John Chapo - 

......................................  * Deceased